Zobacz więcej

29/08/2023

Obchody 79. Rocznicy bohaterskiej śmierci siedmiu Polskich Lotników, załogi samolotu Halifax (Krzywa-Banica)

,,Niech Bohaterowie walk o Niepodległość Rzeczypospolitej i Ich czyny pozostaną w Waszej pamięci” – to słowa, które wybrzmiały w Apelu Poległych, który przeprowadził oficer lotnictwa, por. Krzysztof Kęska z 1. Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie, podczas doniosłej uroczystości lotniczej w Krzywej-Banicy, na terenie łemkowszczyzny, 25 sierpnia 2023 r.
Z okazji 79. Rocznicy bohaterskiej śmierci siedmiu Polskich Lotników, załogi samolotu Halifax, która niosła pomoc Powstańcom walczącym w Warszawie, honorową reprezentację pełniła Pani Agnieszka Kęska, Prezes Zarządu SIS LEGE ARTIS.

To niezwykła inicjatywa, przypisana Panu Aleksandrowi Gucwie, Przewodniczącemu Społecznego Komitetu, który odkrywa kluczowe fakty z historii walczącej Polski, włącznie z tragicznym losem samolotu bombowego Halifax.

Dziękujemy za możliwość uczestnictwa w tym patriotycznym wydarzeniu.

Zapraszamy do zgłębienia fascynującej historii bohaterskiego lotu załogi, która wykonała swoje zadanie wzorowo. Walcząc w powietrzu nad ziemią gorlicką, stoczyła heroiczny pojedynek z niemieckim statkiem powietrznym, składając w tej walce najwyższą ofiarę – swoje żołnierskie życie (28 sierpnia 1944 r, godz. 2.33).

Cześć Ich pamięci!

Szczegółowa relacja z obchodów 79.Rocznicy bohaterskiej śmierci Polskich Lotników (Krzywa-Banica), 25.08.2023 r., stworzona na podstawie materiałów udostępnionych na stronie internetowej www.sekowa.info: https://www.sekowa.info/index.php?go=12&id2=1363…