Zobacz więcej

04/09/2019

Uroczyste otwarcie wystawy dzieł malarskich i rzeźbiarskich „Niepodległa w w sztuce” 2019

W dniu 02 wrzenia br., w Urzędzie Miasta Krakowa – Hol Kamienny, odbyło się uroczyste otwarcie historycznej wystawy dzieł malarskich i rzeźbiarskich pn. „Niepodległa w sztuce” 2019 – II edycja, organizowanej z okazji obchodów 80. Rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Wystawa jest kontynuacją I edycji wystawy, powstałej z okazji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Znani, małopolscy artyści poprzez zaprezentowane dzieła upamiętnili piękno Polski w wymiarze historycznym i współczesnym oraz ukazali jej dzieje w trakcie walk o niepodległość.

Zebranych Gości powitała Pani Agnieszka Kęska, Prezes Zarządu SIS LEGE ARTIS oraz przybliżyła idę wystawy. Natomiast uroczystego otwarcia dokonał przedstawiciel Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, Pan Michał Masłowski – Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie. 

Podczas wernisażu autorzy dzieł oprowadzali zebranych Gości po wystawie i przybliżali historię namalowanego obrazu. Każdy z uczestników otrzymał książkę edukacyjną z IPN i słodkie serduszko w barwach narodowych.

Wystawa była wspólnym dziełem; Organizatora, Artystów, Partnerów samorządowych, społecznych i biznesowych oraz indywidualnych osób.

Dziękując za trud i zaangażowanie, w imieniu Zarządu SIS LEGE ARTIS składam serdeczne podziękowanie dla:

Patronów Honorowych:

J.E. Ks. Abpa Marka Jędraszewskiego           

Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego 

Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego 

Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie 

 

Patronów Medialnych:

Oddziału Terenowego TVP S.A. w Krakowie Krakowie https://krakow.tvp.pl/44142208/niepodlegla-w-sztuce-2019

Radia PLUS Kraków http://www.radioplus.pl/?changeStation=ok&stationId=100

TK Niedziela  https://www.niedziela.pl/dzial/76/Niedziela-Malopolska

Partnerów:

Urzędu Miasta Krakowa https://www.krakow.pl/3401,obj,13176,patronaty.html

Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie https://ipn.gov.pl/pl/kontakt/oddzialy-ipn/oddzial-ipn-w-krakowie

Spółdzielni socjalnej Równość https://www.spoldzielniarownosc.pl/

KLI – MOTO Andrzej Kęska  https://klimotoserwis.pl/

Fundacji Pro Musica Nova http://promusicanova.pl/

Fundacji Geriatrics http://fundacjageriatrics.pl/

Drukarni REBAN  https://drukarniareban.pl/

Artystów – za przygotowanie i udostępnienie dzieł malarskich:

S. Dolorozy – Kopia obrazu Matki Bożej Katyńskiej„Sercanka” ze Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego. W 2018 r. ukończyła z wyróżnieniem studia na Uniwersytecie Pedagogicznym, Wydział Sztuki, Kierunek: Malarstwo.  Technika malarska w której się specjalizuje to olej na płótnie. Jest autorką licznych obrazów, w tym: Godło Polski z 1919 roku i Piłsudczycy – z pierwszej edycji projektu „Niepodległa w sztuce”.

Kingi Krzyś Maki pod Monte Cassino


pochodzi z Krakowa. W 2019 r. ukończyła z wyróżnieniem studia na Uniwersytecie Pedagogicznym, Wydział Sztuki, Kierunek: Malarstwo.  Już od dziecka lubiła malować, od zawsze była to jej największa pasja, która po latach stała się jej zawodem. Gdy zdecydowała się kształcić w tym kierunku, była już osobą dojrzałą i świadomą tego, co chce w życiu robić.  Tematy, które są bliskie sercu artystki to pejzaż, kwiaty, zwierzęta a także abstrakcja. Maluje również kropkowe mandale, których tworzenie jest dla niej formą medytacji i terapii. Jej prace są spontaniczne, żywe, pełne kolorów, ornamentów i zdobień. Od 2014 do 2019 roku brała udział w wielu wystawach zbiorowych a jej obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Ks. Andrzeja SawulskiegoFrasobliwy nad losem Ojczyzny – „Sercanin”, pochodzi z Nowego Sącza, parafia św. Rocha. Od 2001 r.  rektor Rzymskokatolickiego Rektoratu pw. Najśw. Serca Pana Jezusa w Glisnem. Na początku lat 90-tych współtworzył Wydawnictwo Księży Sercanów i nowe czasopismo religijno-społeczne „Czas Serca”. Zainicjował i współorganizował w 1997 r. w krakowskim Oddziale GN konkurs plastyczny dla dzieci pod patronatem rektora ASP prof. Rodzińskiego pt. „Kraków i Podhale papieża”, która odbyła się w krużgankach klasztoru Dominikanów w Krakowie. Współpracował i pisał na łamach „Przeglądu Katolickiego” oraz w innych pismach. Publikuje teksty na portalu zyciezakonne.pl. Od 2000 r. penitencjarz Bazyliki Mariackiej w Krakowie. W 2007 r. został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi Prezydenta RP, a w 2019 r. odznakę „Beati Misericordes” dla zasłużonych dla Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach. Prowadzi własną stronę eccenewscor.pl oraz Facebook Rektorat Rzymskokatolicki p.w. NSPJ

Mariana Ślazyka– 1) Kwiaty polne w wazonie, 2) Dom Pradziadków w Słopnicach, 3) Łąka, 4) Sierpień 1939


 

pochodzi ze Słopnic, w których mieszka i tworzy dzieła malarskie, inspirowane pięknym, górskim krajobrazem. Członek Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu Oddział Limanowa. Do tworzenia wykorzystuje różne inne materiały np. deski na których namalował już cykl aniołów i kotów. Z czasem zaczął także rzeźbić. Jego talent stał się niemal uniwersalny. Jego twórczość podobna jest do dzieł Weissa, Cybisa, Cybis Rudzkiej, Stanisławskiego, Hasiora i Wieczorka. W każdej, wykonanej pracy zauważyć można, jak ogromną twórczą wyobraźnią dysponuje. Swoim pracom nadaje głęboką wymowę symboliczną i uczuciową, która z nich emanuje. Realizuje tylko własne kompozycje, nie tworzy prac na zamówienie, ponieważ jest indywidualistą. Walory jego sztuki są doceniane przez znawców sztuki pięknej. Na okoliczność Jubileuszu, Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Pan prof. Piotr Gliński wyróżnił Artystę, przyznając mu odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Edwarda DudyWrześniowy pejzaż 1939 – 

z zawodu inżynier budowlany, który swoją przygodę z malarstwem rozpoczął w wieku 60 lat. Maluje na korze drzew, podejmując różne tematy. Ma za sobą liczne wystawy.

Pawła Słoty– 1) Pejzaż miejski XII, 2) Przestrzenie ujawnione LXXXIX –

ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie na wydziale Malarstwa gdzie w 2013 roku obronił dyplom w pracowni prof. Leszka Misiaka i zrealizował aneks z rysunku w pracowni prof. Teresy Kotkowskiej – Rzepeckiej.
Obecnie asystent na wydziale malarstwa w pracowni malarstwa prof. Teresy Kotkowskiej – Rzepeckiej w ASP Kraków.
Pracuje w Częstochowie i Krakowie.
Prace znajdują się w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych. Stypendysta, który otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia. Prace artysty są eksponowane na wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Gabrieli OleksyWarszawa wczoraj i dziś –

pochodzi z Glisnego i jest uczennicą kl. VII Szkoły Podstawowej w Glisnem. Jest uzdolniona plastycznie.  Uczęszcza na lekcje do pracowni Michała Liszki w Mszanie Dolnej. Jest to jej wielka pasja, którą chce ciągle doskonalić. Rozwija swój talent również w szkole, w czasie lekcji plastyki i bierze udział w różnorodnych konkursach plastycznych. W ubiegłym roku została laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno – Plastycznego „100 Bohaterów na 100 lat Niepodległości”. W Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Przywrócić głos Niezłomnym, Nieobecnym na lekcjach historii” w Stulecie Odzyskania Niepodległości, przygotowała pracę plastyczną upamiętniającą postać wielkiego Polaka –  uczestnika bitwy o Anglię generała brygady, pilota Stanisława Skalskiego. Jej praca została wybrana z ponad 290 nadesłanych na konkurs i została nagrodzona jako jedna z dziesięciu najlepszych. Zdobyła również II miejsce w konkursie plastycznym „Z Jackiem Kaczmarskim o historii Polski” organizowanym przez Ośrodek Kultury Ruczaj w Krakowie wykonując ilustrację do piosenki „Dęby”.

Ignacego Gromali– płaskorzeźby: 1) Matka Boża Katyńska, 2) Matka Boża AKowska, 3) Biały krzyż, 4) Partyzanci, rzeźba: Naród w żałobie –

      

słynny rzeźbiarz pochodzący z Kamienicy /powiat limanowski/, w całości oddany pasji rzeźbienia w drewnie – stworzył własną galerię, w której można oglądać płaskorzeźby i rzeźby, nawiązujące do lokalnej tradycji i kultury, mocno eksponuje motywy religijne i poprzez sztukę komentuje obecne czasy. Prace artysty są eksponowane podczas wystaw indywidualnych i zbiorowych.

Wolontariuszy SIS LEGE ARTIS: Darii i Kamila

Przypominamy, iż wystawa będzie dostępna w okresie 0d 03 do 13 września 2019 r, w godz. 07.00 – 20.00, Urząd Miasta Krakowa, Hol Kamienny, przy pl. Wszystkich św. 3-4.

Serdecznie zapraszamy!

                                                          Agnieszka Kęska – Prezes Zarządu

                                                        Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych LEGE ARTIS

 

O nas:

TVP 3 Kraków: https://krakow.tvp.pl/44142208/niepodlegla-w-sztuce-2019

Urząd Miasta Krakowa:   https://www.krakow.pl/3401,obj,13176,patronaty.html

Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie: https://www.facebook.com/IPNKrakow/

Życie zakonne: https://www.zyciezakonne.pl/wiadomosci/kraj/obrazy-sercanina-i-sercanki-na-wystawie-w-krakowie-89194/

Limanowa.in: https://limanowa.in/aktualnosci/obrazy-ksiedza-i-mlodej-artystki-z-glisnego-na-wystawie-w-krakowie/46188

Gość Niedzielny – Oddział Kraków:  https://krakow.gosc.pl/gal/spis/5834461.Wernisaz-wystawy-Niepodlegla-w-sztuce

TK Niedziela: https://www.niedziela.pl/artykul/44991?fbclid=IwAR36mxYRCuTqpdVDM-vKLZHeMJaoZ4TlXuti9U9wt9ETKbkwrkAfwskDrNU

Radio PLUS Kraków: http://www.radioplus.pl/polecamy-lokalne-czytaj/127006/niepodlegla_w_sztuce?fbclid=IwAR3EaYBH82JkhG79bdKre3h7LheKM3x_oA0i3TlvS7WHU54lcV-JkVQr3ZQ

Fanpage SIS LA: https://www.facebook.com/sislegeartis/

Relacja z wydarzenia:

„Niepodległa w sztuce” II edycja – wernisaż prac malarskich i rzeźbiarskich 2019