Zobacz więcej

12/07/2022

Uczczenie pamięci Bohaterów II Wojny Światowej w Słopnicach

W niedzielę, 10 lipca po raz kolejny odbyła się Inscenizacja Historyczna na zrzutowisku „Sójka 401”. Była to wyjątkowa uroczystość o charakterze patriotycznym na Dzielcu, w Słopnicach Górnych, zorganizowana przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych – 1 PSP AK i Gminę Słopnice.
Wydarzenie miało miejsce z okazji upamiętnienia zrzutu zaopatrzenia militarnego dla żołnierzy Armii Krajowej i Partyzantów działających lokalnie na terenie limanowszczyzny.
W 78. Rocznicę zrzutów alianckich dla Armii Krajowej na Dzielcu, reprezentacje różnych środowisk, instytucji i władz samorządowych złożyły wieńce przed symbolicznym obeliskiem na wzniesieniu Dzielc, w tym Pani Agnieszka Kęska Prezes Zarządu Małopolska Fundacja TIBI i Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych LEGE ARTIS, w asyście oficera Wojska Polskiego, Pana ppor. Krzysztof Kęska. Na uroczystości gościli także przedstawiciele władz lokalnych oraz powiatowych – Starosta Limanowski, Pan Mieczysław Uryga i Członek Zarządu Powiatu, Pan Józef Jaworski.
Na tę okoliczność statki powietrzne dokonały imponujących pokazów lotniczych: AN-2 „Wiedeńczyk”, C-295 M CASA 8. Baza Lotnictwa Transportowego/8th Airlift Base, JAK-12 (zrzucający cukierki dla najmłodszych uczestników).
Stoiska tematyczne zostały przygotowane m. in. przez Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie, który przeprowadzał historyczne konkursy wiedzy z bardzo atrakcyjnymi nagrodami. Ponadto, wydawał bezpłatnie interesujące publikacje książkowe dotyczące najnowszej historii Polski, z serii dokumenty – Aparat bezpieczeństwa w Polsce w latach 1954-1956 oraz o działalności Konsulatu Generalnego RP w Londynie w okresie II WŚ.
CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

*Z pamiętnika Polski Walczącej:
W nocy z 9 na 10 lipca 1944 r. dwa samoloty typu Halifax z brytyjskimi załogami na pokładzie dostarczyły kilkanaście zasobników z amunicją, bronią, granatami i sprzętem saperskim na zrzutowisko Armii Krajowej „Sójka 401” na Dzielcu.