Projekt pn. ,,Akademia Aktywnego Życia” jest oddolną inicjatywą, która powstała we współpracy z osobami w wieku senioralnym. To kontynuacja działań wspierających aktywność seniorów i przeciwdziałanie ich wykluczeniu społecznemu.

Projekt rusza od lipca 2025 r. i potrwa do listopada 2026 r.

Głównym celem projektu jest korzystanie z potencjału małopolskich seniorów oraz ich aktywizacja poprzez zajęcia fizyczne, artystyczne i intelektualne, które poprawią kondycję, samopoczucie oraz integrację społeczną osób w srebrnym wieku. Miejscem realizacji zadania jest Królewskie Miasto Kraków oraz Słopnice (powiat limanowski).
Udział w projekcie dla uczestników ma charakter nieodpłatny.

Grupą docelową projektu stanowią seniorzy z Małopolski, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym, fizycznym i kulturalnym. Projekt skierowany do osób w wieku 60 plus.

Przedsięwzięcie zostało podzielone na dwa etapy realizacji.

I. Etap 2025 (Słopnice):

Opracowanie przez Marię Król publikacji popularnonaukowej, w postaci książki promującej wiedzę historyczną pt., Ocalić od zapomnienia. Tajne nauczanie na Ziemi Limanowskiej w latach 1939-1945″ oraz zorganizowanie prelekcji. Książka będzie miała charakter dokumentujący i dotyczy tajnego nauczania pod okupacją niemiecką na obszarze powiatu limanowskiego, będzie próbą syntezy zagadnienia po upływie 80-ciu lat.

Tajne nauczanie, z czasem tajna szkoła, to jedno ważnych osiągnięć oporu społecznego wobec niemieckiego okupanta1939-1945. Cenna składowa systemu Polskiego Państwa Podziemnego. Opracowanie książki jest hołdem złożonym nauczycielom i osobom innych profesji, którzy w atmosferze terroru okupanta przeciwstawiali się faszystowskiej tyranii, konsekwentnemu niszczeniu wszelkich przejawów polskiej kultury i nauki. Autorka przedstawi wydarzenia, postawy nauczycieli, młodzieży, lokalnej społeczności ocalając je od zapomnienia. Aby ich heroizm, poświęcenie, zdobywanie wiedzy w najtragiczniejszych okresach dziejowych nie uległ przedawnieniu i zapomnieniu. Polecana nauczycielom – kontynuatorom bohaterów okresu wojny. Osoby starsze znajdą w niej echa własnych wspomnień i doświadczeń, natomiast młodzież może uświadomić sobie jak ważną rolę pełniło nauczanie.

II. Etap 2026 (Kraków):

1. Zajęcia rekreacyjne w wodzie (hala basenowa Parku Wodnego w Krakowie) prowadzone przez trenera.

Zajęcia fizyczne w Parku Wodnym mają na celu poprawę zdrowia, kondycji oraz samopoczucia seniorów poprzez bezpieczne i dostosowane do ich potrzeb ćwiczenia w wodzie. W szczególności zajęcia skupiają się na zwiększeniu sprawności fizycznej, wzmacnianiu układu krążenia i oddechowego, zapobieganiu chorobom wieku starszego, poprawie samopoczucia i redukcji stresu. Ponadto aktywność w wodzie będzie działała relaksująco, poprawiając nastrój i przeciwdziała depresji oraz izolacji społecznej. Spotkania będą sprzyjały nawiązywaniu nowych znajomości, co ma pozytywny wpływ na życie społeczne seniorów.

Zajęcia w Parku Wodnym to kompleksowe wsparcie dla zdrowia fizycznego i psychicznego, pomagające zachować aktywność i niezależność na dłużej.

2. Realizacja warsztatów malarskich pt. „Małopolskie dziedzictwo kulturowe i naturalne w obrazach” prowadzone przez artystę.

Warsztaty malarskie prowadzone przez artystę będą mają na celu rozwój kreatywności seniorów oraz zachęcenie ich do artystycznej interpretacji bogatego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Małopolski.

Głównym założeniem warsztatów jest rozwijanie zdolności artystycznych – uczestnicy poznają różne techniki malarskie i sposoby wyrażania emocji poprzez sztukę, doskonaląc swoje umiejętności pod okiem profesjonalisty.

Zadaniem uczestników jest namalowanie jednego obrazu, do którego instruktaż udzieli Artysta. Uczestnicy zasiadając przed sztalugami na wprost „czystego” podobrazia, podejmują próbę stworzenia własnego, niepowtarzalnego dzieła, na podstawie namalowanego obrazu przez Artystę.

Zgodnie ze wcześniejszą praktyką, Artysta krok po kroku odtwarza wcześniej powstały obraz, ukazując każdy etap jego powstawania. Uczestnicy malują równolegle z prowadzącym zajęcia.
Temat warsztatów jest związany z regionem Małopolski i ściśle nawiązuje do jego dziedzictwa kulturowego lub naturalnego.
Organizator zapewnia niezbędne materiały do przygotowania warsztatów i wykonania obrazu.

Zadanie zrealizowane przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego