Zobacz więcej

01/09/2022

78. Rocznica zestrzelenia polskiej załogi bombowca Halifax, który niósł pomoc Powstańcom Warszawskim

Delegacja SIS LEGE ARTIS w asyście Oficera Wojska Polskiego Pana ppor. Krzysztofa Kęski z 1.Bazy Lotnictwa Transportowego z Warszawy uczestniczyła w wyjątkowym wydarzeniu patriotycznym i złożyła wieniec pod pomnikiem poległych w katastrofie lotniczej siedmiu żołnierzy – Lotników Polskich.

Samolot został zestrzelony 28 sierpnia 1944 r w rejonie Banicy/Krzywej w gminie Sękowa, pow. Gorlice.
Uczczenie pamięci i bohaterskiej śmierci w obronie Ojczyzny odbyło się w poniedziałek, 29 sierpnia 2022 r. Uroczystość miała charakter religijno-patriotyczny.
W kościele p.w. NMP w Krzywej, została odprawiona Msza Św., z udziałem pocztów sztandarowych i zaszczytnych Gości, reprezentujących m. in. władze rządową w osobie Pani Poseł Urszuli Nowogórskiej, przedstawicieli powiatu, lokalnych samorządów – Wójtowie Gminy Pleśna – Pan Józef Knapik i Pan Ryszard Stankowski, organizacji pozarządowych – Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Oddział Krakowski – Pan Zbigniew Kolega, Pan płk. Szczepan Kurpisz, Pan Kazimierz Sacha, Stowarzyszenie Weteranów Misji Pokojowych i Stabilizacyjnych z Regionu Tarnowskiego – Pan Prezes Zbigniew Burnat, grup rekonstrukcji historycznych, harcerzy i rodzin poległych lotników. Po zakończeniu ceremonii kościelnych, pod okolicznościowym pomnikiem, odczytano Apel poległych, a poszczególne delegacje złożyły wieńce.

Wyrazy uznania i szczególne podziękowania za odkrywanie historii wojennej Polski kierujemy do Pana Aleksandra Gucwy, który nadał tożsamość poległym lotnikom i organizuje tę wspaniałą uroczystość na Ich cześć.

Wieczna pamięć poległym

W dzisiejszym dniu, w 83. Rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, to zawołanie ma szczególne znaczenie. Należy nabywać wiedzę historyczną, by nie skazać się na ponowne jej przeżycie.

Zachęcamy do zapoznania się z historią tragicznego lotu załogi bombowca Halifax oraz pełnej relacji z niniejszego wydarzenia, opublikowanej na stronie: https://www.sekowa.info/index.php?go=12&id2=1303&fbclid=IwAR1VXi_L37eEeP1v4EGYtMAe0w6fzJ7N3WJoaLtrsXHxy2v7_N5PYkkwRjo

Fotorelacja: